Międzybrodzie Bialskie

Sporty Wodne

1. Międzybrodzie Bialskie, miejscowość położona po obydwu stronach Jeziora Międzybrodzkiego, predysponuje do miana ośrodka o dużym znaczeniu turystycznym w zakresie uprawiania sportów wodnych. Wzdłuż brzegów jeziora rozlokowane są ośrodki wczasowe, oferując turystom możliwość wypożyczenia żaglówek, kajaków, rowerów wodnych i sprzętu windsurfingowego. W granicach Międzybrodzia Bialskiego działają także szkółki windsurfingowe.

Na terenie całego akwenu obowiązuje strefa ciszy, co skutecznie uniemożliwia uprawianie sportów motorowodnych. Z łodzi lub pontonów zasilanych silnikiem spalinowym mogą korzystać uprawnione służby: WOPR, policja, straż pożarna w czasie akcji. Nie dotyczy to właścicieli jednostek napędzanych silnikami elektrycznymi w celach rekreacyjnych.

Jezioro Międzybrodzkie ma charakter rynnowy, osiągając w najszerszym miejscu ok. 450 m. przy długości ok. 5 km. Powierzchnia wynosi 380 ha. Z punktu widzenia żeglarstwa, dominują tutaj wiatry z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Ze względów na charakter górski jeziora przy wspomnianych kierunkach wiatr dość mocno „kręci” utrudniając żeglowanie. Przy wietrze wschodnim zawirowania są jeszcze większe. W tym przypadku Góra Żar stanowi dość istotny wiatrochron. 

Całkowicie inaczej wygląda sytuacja się przy wiatrach fenowych (halny). Układ jeziora z północny na południe powoduję, że przy odmianach wiatrów południowych, siła ich osiąga moc 8º Beuforta. Jest to efekt naturalnej dyszy, jaka wytwarza się między Jeziorem Żywieckim a Międzybrodzkim. Warunki takie są idealne dla uprawiania windsurfingu i kitserfingu. Sytuacja taka ma miejsce w okresach wiosennych i jesiennych, dlatego wskazane jest posiadanie odzieży ochronnej z neoprenu. Idealnym miejsce do startu jest trawiasty teren obok odkrytego basenu (skręt z ulicy Żywieckiej do ulicy Sportowe). Wysokie przeciwległe brzegi, silne południowe wiatry predysponują żeglarzy o wyższym poziomie zaawansowania i posiadających odpowiedni sprzęt. Jednakże w porze letnie adepci windsurfingu mogą szkolić się w działających w Międzybrodziu szkółkach.

W bezwietrzne dni jezioro zachęca do korzystania z turystyki kajakowej. Można opłynąć jezioro od zapory w Porąbce do zapory w Tresnej. Od mostu łączącego obydwa brzegi, zbiornik zwęża się i bardzie przypomina rzekę niż jezioro. Rokrocznie odbywa się na rzece Sole Ogólnopolski Spływ Kajakowy „TRZECH ZAPÓR”, którego początek ma miejsce w Żywcu, a metę w Oświęcimiu (dł. 45 km), zorganizowany przez Ognisko TKKF MOTOR z Andrychowa.

Nad bezpieczeństwem całości czuwają ratownicy Beskidzkiego WOPR, mający swoją stanicę w Międzybrodziu Bialskim oraz policyjne patrole wodne.

 

Mapa

Galeria

W drodze na Mag...

Ostatnie na forum

LastPhpBB3. Table phpbb_config not found!

Wszelkie prawa zastrzeżone © Międzybrodzie Bialskie